Jak dobierać okulary korekcyjne?

Podstawowa sprawa przy doborze okularów korekcyjnych to zidentyfikowanie wady wzroku i ustalenie jakich szkieł potrzebujemy. Zazwyczaj badanie wzroku wykonywane  jest refraktometrem automatycznym i potocznie nazywane jest „komputerowym badaniem wzroku”. Badanie autorefraktometrem wykonywane jest bez informacji zwrotnej od pacjenta, a więc wymaga weryfikacji. Polega to na sprawdzeniu jak pacjent widzi przez wybrane szkła, zarówno szkła do czytania, jak i do dali. Komfort widzenia jest w tym przypadku najważniejszy.

Oprócz korekcji najważniejszej wady wzroku okulary korekcyjne mogą spełniać  jeszcze inną rolę, a mianowicie chronić oczy. Najbardziej znana jest powłoka antyrefleksyjna ograniczająca odblaski różnych źródeł światła, a więc przydatna do pracy przy komputerze. Odbicia światła od płaskich powierzchni niwelują soczewki polaryzacyjne, które docenią kierowcy. Z kolei osoby przebywające dużo na otwartej przestrzeni mogą potrzebować fotochromów, czyli soczewek ciemniejących pod wpływem promieniowania UV oraz zawierających filtr tego promieniowania (sklep z okularami http://okulary-drewniane.pl/).

Okulary korekcyjne

Oprawki dobieramy pod kątem najczęściej wykonywanej pracy. Kierowcy potrzebują szerokich oprawek, które nie ograniczają pola widzenia w lewo i w prawo. Natomiast do pracy z komputerem przydatne są duże oprawki, które pozwalają wygodnie obserwować ekran monitora oraz tekst na powierzchni biurka.